Jak zmienić sprzęt w zależności od typu obiektu?
22

czerwca

Jak zmienić sprzęt w zależności od typu obiektu?

Najważniejszym czynnikiem w procesie wyboru jest podział na dwie kategorie: nowe budownictwo lub renowacja.

  • W pierwszym przypadku można zaoferować szereg energooszczędnych rozwiązań niskotemperaturowych, opierając się na łatwości ich wdrożenia już na etapie budowy.
  • Jednak w przypadku renowacji duży wpływ mają istniejące systemy inżynieryjne i obecna efektywność energetyczna budynku. Na wybór wpływają również procesy technologiczne, które mają nadwyżkę ciepła i zapotrzebowanie na chłód.

Ogólnie rzecz biorąc, podstawową gradację typów obiektów można zobaczyć na poniższym schemacie.

Główne rozróżnienie między nieruchomościami do użytku prywatnego i komercyjnego dotyczy celów klienta.

Jeśli chodzi o budowę na własne potrzeby, klient ma specjalne wymagania w zakresie jakości konstrukcji, poziomu hałasu i poziomu komfortu.

Ważna jest również popularność marki i reputacja sprzętu. Klient jest gotowy kupić droższy sprzęt, ponieważ na decyzję wpływa nie tylko zwrot kosztów, ale także wygląd, recenzje, rekomendacje znajomych, recenzje online, czyli wiele innych czynników.

Jeśli chodzi o zastosowania komercyjne, na pierwszym miejscu jest budżet i okres zwrotu. W tym przypadku celem klienta jest jak najszybsze rozpoczęcie zarabiania na użytkowaniu swojej nieruchomości. Tylko w przypadku możliwych celów - pięknego widoku zewnętrznego całej konstrukcji lub znaczenia produkcji technologicznej, która wymaga bardziej niezawodnego i droższego sprzętu, lub znacznych oszczędności na dostawach energii lub łatwości instalacji, klient jest gotowy rozważyć niestandardowe opcje.

Domki i mieszkania

W większości przypadków na Ukrainie, w związku z wysokimi cenami energii, a w szczególności wysokimi kosztami dostaw gazu i energii elektrycznej, w nowo budowanych nieruchomościach prywatnych stosuje się bardziej energooszczędne i komfortowe rozwiązania.

Typowy nowy dom ma wysoki poziom izolacji i energooszczędne okna oraz ciepłą podłogę w piwnicy. Z reguły zużycie ciepła w takim budynku jest niższe niż 60 W/m2, co pozwala na ogrzewanie tylko ciepłą podłogą. Koszt ogrzewania gazem jest wysoki, a decyzje dotyczące kotłów na paliwa stałe nie pozwalają na odłączenie ich na dłuższy czas. Żaden z wariantów nie oferuje takiego poziomu komfortu jak pompy ciepła. W każdym przypadku zapewniona będzie energia elektryczna. Podsumowując, zastosowanie pomp ciepła w tandemie z klimakonwektorami jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.

Jednocześnie, w zależności od wielkości budynku i kosztów energii, możliwe są różne opcje.

Rozwiązania dla nowych budynków

  • Dom o powierzchni mniejszej niż 60m2, który nie ma problemu z dostępną energią elektryczną. Do ogrzewania rozsądne jest użycie konwektorów elektrycznych, elektrycznej poduszki grzewczej. Racjonalne jest stosowanie klimatyzatorów inwerterowych z trybem pompy ciepła powietrze/woda do klimatyzacji. Ciepła woda może być podgrzewana w konwencjonalnym bojlerze elektrycznym. Właściciel, jako osoba fizyczna, może ubiegać się o taryfę na ogrzewanie elektryczne (0,91 UAH za 1 kW) i mieć zaakceptowany koszt eksploatacji budynku. Jednocześnie ogólna decyzja dotycząca kosztów będzie dość budżetowa. Ceną będzie niższy poziom komfortu w porównaniu z systemami ciepłej wody użytkowej i klimakonwektorów.
  • Budynki o powierzchni 80 - 350m2. Logiczne jest zainstalowanie klimakonwektorów do ogrzewania i chłodzenia, pomp ciepła c.w.u./c.o. i c.o./woda. Oszczędności kosztów wynikające z pracy pompy ciepła można nadal osiągnąć w ramach danego limitu taryfowego energii elektrycznej (3000 kWh* rocznie miesięcznie). W przypadku powierzchni poniżej 200m2 należy również wykorzystać limit rezerwy na działanie kuchenek elektrycznych i innych urządzeń. Kotły gazowe i standardowe klimatyzatory mogą być oczywiście używane, ale połączenie pompy ciepła, ciepłej wody, ogrzewania, chłodzenia i pośredniego dostarczania ciepłej wody jest konkurencyjną alternatywą, jeśli należy wziąć pod uwagę bieżące oszczędności kosztów, komfort, ciepłą wodę, ogrzewanie i chłodzenie.

Wyboru pomiędzy pompami ciepła woda/woda, grunt/woda lub powietrze/woda (CHP) należy dokonać zgodnie z poniższymi zasadami:

  • Jeśli ilość energii dostępnej dla budynku jest niska i nie jest możliwe uzyskanie większej ilości lub jeśli w pobliżu nie ma zbyt wiele wody, należy wybrać "grunt/woda" TH;
  • Jeśli ilość energii dostarczanej do budynku jest niska i nie jest możliwe uzyskanie większej ilości, a w pobliżu nie ma dużo wody, można wybrać pompę ciepła woda/woda;
  • jeśli ilość energii elektrycznej z podstacji jest wystarczająca lub można uzyskać więcej, odpowiednia jest pompa ciepła powietrze/woda i nie ma znaczenia, czy w pobliżu znajduje się duży zbiornik wodny. Pompa ciepła tego typu jest wybierana dla "progu rentowności" w celu skrócenia czasu zwrotu inwestycji. Jest to optymalna temperatura powietrza zewnętrznego, do której pompa ciepła całkowicie pokrywa obciążenie cieplne budynku (dla Kijowa -7°C).
  • Budynki większe niż 400m2 Tenieruchomości często nie mają jednego źródła ciepła - do ogrzewania można wykorzystać kotły gazowe lub na drewno. Duże powierzchnie często wymagają jednoczesnego chłodzenia. Zasada wyboru typu pompy ciepła jest zatem podobna do poprzedniej opcji, z tym wyjątkiem, że pompa ciepła jest wybierana z priorytetem do pracy w trybie chłodzenia.
  • Mieszkania. Podejście dla nowych mieszkań jest praktycznie identyczne jak dla domków letniskowych. Powierzchnie mniejsze niż 60m2 - wybierany jest system "powietrze/powietrze" HS. Pomieszczenia o powierzchni do 100 m2-odpowiednia jest pompa ciepła powietrze/woda. Wadą może być brak miejsca na instalację urządzenia. W takim przypadku jednostkę wewnętrzną pompy ciepła można zainstalować w meblach kuchennych. Pompa ciepła może być również używana do przygotowania ciepłej wody, jeśli zapotrzebowanie na ciepłą wodę przekracza 200 litrów.

Rozwiązania dla projektów renowacyjnych

Mówiąc o renowacji mieszkań i domów jednorodzinnych, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę następujące przykładowe warunki:

  • temperatura pracy systemu grzewczego;
  • jakość izolacji budynku
  • obecność ciepłej wody użytkowej.

Jeśli system został zaprojektowany na temperaturę wlotu/wylotu 80/60°C, a budynek nie jest ocieplony, istnieje możliwość przeliczenia istniejących urządzeń grzewczych na niższe parametry temperaturowe 50/30°C i ocieplenia domu. Jeśli budynek jest dobrze ocieplony, moc źródła ciepła jest wystarczająca do ogrzewania bez wymiany urządzeń (grzejników), a zatem można zainstalować średniotemperaturową pompę ciepła.

Jeśli system został zaprojektowany dla różnicy temperatur 80/60°C, a budynek nie może zostać zaizolowany lub jest już zaizolowany i dalsza izolacja nie jest konieczna ze względu na nieefektywność, należy zastosować wysokotemperaturową pompę ciepła w celu ogrzania nośnika ciepła do wymaganej temperatury.

Jeśli system ma dużą liczbę podstawowych obiegów grzewczych i wszystkie z nich są podłączone do kotłowni, pompę ciepła można zainstalować tylko na podstawowych obiegach grzewczych.

Jeśli budynek ma już wysokotemperaturowy system grzewczy, ale czysta izolacja nie jest dostępna lub ma zostać odnowiona, można zastąpić na przykład istniejący system z grzejnikami systemem klimakonwektorów średniotemperaturową pompą ciepła, uzyskując w ten sposób zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie.

Ogrzewanie ciepłej wody jest traktowane jako dodatkowe obciążenie dla pompy ciepła, jeśli zbiornik ciepłej wody jest wyposażony w wymiennik ciepła o odpowiedniej wielkości dla pompy ciepła lub ma zostać wymieniony. Zasobnik c.w.u. wymaga więcej niż 200 l wody.

Hotele

W przypadku nowo wybudowanych lub całkowicie odnowionych instalacji grzewczych idealnym rozwiązaniem jest instalacja pomp ciepła typu przemysłowego w zestawie z klimatyzatorami, całkowicie eliminując potrzebę stosowania grzejników. Na przykład, klimakonwektory kanałowe są instalowane w korytarzach pomieszczeń i kompaktowo umieszczane w konstrukcjach sufitów podwieszanych. Klimakonwektory zapewniają zarówno funkcje ogrzewania, jak i chłodzenia.

Źródłem ciepła i chłodu jest modułowa pompa ciepła, najczęściej instalowana na podłodze. Pompa ciepła może również odzyskiwać ciepło z pomieszczeń, jeśli potrzebna jest ciepła woda do pokoi hotelowych lub kuchni restauracyjnej. A gdy w pokojach+ faktycznie jest chłodzenie, uzdatnianie ciepłej wody jest bezpłatne. Rozdzielacze i konwencjonalne kotły mają sens tylko wtedy, gdy budżet jest napięty lub wygląd elewacji nie ma znaczenia. Zazwyczaj dotyczy to przydrożnych hosteli z 5-7 pokojami.

Jeśli hotel jest remontowany w celu uzyskania przeważającego chłodu i zachowania wizualnego wyglądu elewacji, korzystne jest zastosowanie systemów wielostrefowych. W takim przypadku system ogrzewania grzejnikowego, jeśli został wdrożony, można zastąpić zestawem pompy ciepła z klimakonwektorami.

Biura i małe budynki administracyjne. Pomieszczenia komercyjne.

W większości przypadków, gdy obiekt jest nowo wybudowany, decyzję należy podjąć w oparciu o dane dotyczące powierzchni budynku oraz wymaganej mocy grzewczej i chłodniczej.

Tak więc, jeśli powierzchnia jest mniejsza niż 500m2 (bez względu na remont lub nowy budynek), a zapotrzebowanie na moc chłodniczą jest ponad 2 lub więcej razy większe niż zapotrzebowanie na ciepło, lepiej jest użyć standardowego systemu ogrzewania promiennikowego lub ogrzewania elektrycznego w połączeniu z klimatyzatorami komfortu lub ciepłej wody.

W przypadku nowych budynków o powierzchni od 10 000 do 10 000m2 lepiej jest wybrać system klimakonwektorów z pompą ciepła. Zwłaszcza jeśli budynki mają być później wynajmowane.

W przypadku renowacji budynków o powierzchni od 1 000 do 10 000m2 lepiej jest wybrać system wielostrefowy i pozostawić system ogrzewania na miejscu. Zwłaszcza jeśli budynek jest już wynajmowany przez różnych najemców, a Ty jesteś jednym z nich.

W przypadku powierzchni większych niż 10 000m2 - decyzja jest podejmowana indywidualnie na podstawie parametrów obciążenia GWP, zimna i ciepła, z uwzględnieniem trybów pracy i innych czynników.

Na przykład, do uzdatniania powietrza na dużych powierzchniach handlowych na otwartym powietrzu można wykorzystać dach lub centralę wentylacyjną o dużej mocy ze źródłem ciepła i chłodu w postaci pompy ciepła.

Jeśli nie ma zapotrzebowania na chłód, do ogrzewania dużych otwartych przestrzeni można wykorzystać grzejniki lub klimakonwektory ze źródłem ciepła w postaci wymiennika ciepła lub kotła.

Ogólnie rzecz biorąc, w sferze komercyjnej systemy chłodzenia bezpośredniego są często wybierane do renowacji i nowych budynków - pompy ciepła powietrze/woda z klimakonwektorami dla powierzchni większych niż 500m2.

Zakłady

Budowa nowych zakładów na Ukrainie wiąże się głównie z budową budynków administracyjnych, w których podejście do wyboru rozwiązań technicznych dla systemów inżynieryjnych jest podobne do biur. Jednak podczas rekonstrukcji warsztatów z procesami technologicznymi należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na chłód lub ciepło, aby zapewnić dostępność nadmiaru ciepła podczas procesu technologicznego.

Na przykład piekarnia ma dużą nadwyżkę ciepła z linii produkcyjnej chleba. Ciepło to może być ekonomicznie wykorzystane za pomocą sekcji wentylacyjnej lub klimakonwektorów, a następnie może być wykorzystane do ogrzewania grzejników w budynku administracyjnym poprzez zwiększenie temperatury nośnika ciepła za pomocą pompy ciepła.