Wieża chłodnicza (chłodnia wyparna) – zasada działania
14

grudnia

Wieża chłodnicza (chłodnia wyparna) – zasada działania

Wieża chłodnicza to rozwiązanie, które ma służyć do chłodzenia wody chłodzącej, która będzie podgrzewana w czasie odprowadzenia ciepła z przygotowanego systemu. Tym samym będzie rosła znacząco wydajność systemu i będzie można uzyskać oszczędność w wydatkach na energię oraz wodę. Głównymi elementami wieży chłodniczej będą takie elementy jak wentylatory, tryskacze, czasami wężownica a także basen. Chłodnie wyparne bo takiego określenia także się używa mogą mieć formę otwartą albo zamkniętą. Będą się różnić nieco budową, wielkością a także sposobem regulacji, regulacja krokowa czy płynna.

Woda chłodząca, która krąży w systemie dostaje się do wyparnej wieży chłodniczej poprzez górną stronę. Potem rozprowadzona jest głównie przez główne oraz drugorzędny przewody dystrybucyjne a także dysze natryskowe i spryskuje materiał wypełniający w postaci kropelek wody. Przy naturalnej grawitacji charakterystyczne dla wieży chłodniczej kropelki wody gorącej będą przepływać przez materiał, który odpowiada za wypełnienie.

wierza wyparna

Powietrze, które jest pobierane z otoczenia zewnętrznego i chłodniejsze względem gorącej wody będzie wchodzić do chłodni wyparnej przez żaluzje, które znajdują się w jej dolnej części. Powietrze porusza się w górę dzięki temu, że mamy tam obrotowy wentylator, który będzie umieszczony w górnej części wieży chłodniczej. Powietrze chłodnicze i gorąca woda stykają się na poziomie materiałów wypełniających, gdzie będzie następować potem wymiana ciepła. Woda chłodzona spada do basenu, w czasie gdy ogrzane powietrze będzie wyrzucane z zewnątrz. Chłodzona woda zebrana w zbiorniku wodnym będzie następnie dalej pompowana do systemu. W ten sposób następuje jej obieg i będzie dalej wracać ponownie do użytku. Tak skonstruowany system ma być wydajny i charakteryzować się dobrym wykonaniem, dlatego sprawdzi się bardzo dobrze w praktyce, będziemy zadowoleni z tego jak funkcjonuje. Warto oczywiście zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli chcemy tego typu formę klimatyzacji wprowadzać.