Zwiększone emisje z przemysłu węglowego
5

marca

Zwiększone emisje z przemysłu węglowego

Ilość energii elektrycznej wytwarzanej z węgla na całym świecie wzrosła do nowego rekordowego poziomu około 9%, skłaniając do podjęcia wysiłków na rzecz ograniczenia globalnej emisji gazów cieplarnianych. Według raportu o rynku paliw jest to silny wzrost, który potencjalnie może doprowadzić do ogromnego globalnego zapotrzebowania na węgiel w tym roku.

Zużycie węgla spadło w latach 2019 i 2020, choć mniej niż początkowo oczekiwano, a szybkie ożywienie gospodarki w ubiegłym roku doprowadziło do znacznie szybszego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną.

Gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego zwiększył również zapotrzebowanie na energię z węgla, czyniąc ją bardziej konkurencyjną.

W zależności od pogody i wzrostu gospodarczego, światowy popyt na węgiel może osiągnąć nowy historycznie wysoki poziom już w tym roku i utrzymać się na tym poziomie przez następne dwa lata.

W sprawozdaniu podkreśla się konieczność podjęcia szybkich i zdecydowanych działań politycznych.

Wykres pokazuje globalną sprzedaż pojazdów na rynku wtórnym, które jeszcze 10 lat temu były nowym wycinkiem rynku motoryzacyjnego, a dziś stanowią prawie połowę sprzedaży nowych samochodów, co ma poważne konsekwencje dla globalnego pukania do drzwi.

Wzrost ten można by odwrócić poprzez politykę rządu mającą na celu zniechęcenie do zakupu dużych pojazdów, które stanowią obciążenie dla wsi.