Precyzyjne frezowanie CNC
20

grudnia

Precyzyjne frezowanie CNC

We współczesnym przemyśle zajmującym się obróbką metali, drewna i innych materiałów podstawową metodą pracy będzie frezowanie. Jest to czynność maszynowa, która wykorzystuje jako technikę pracy obróbkę skrawaniem. Elementem maszyny frezującej, która nadaje kształt przedmiotu będzie frez. Ruch obrotowy frezu w połączeniu z ruchem obrabianego materiału gwarantuje idealną precyzję i dokładność pracy, a także umożliwia nadaje frezowanym obiektom skomplikowanych form.

Typy maszyn i rodzaje frezu

Pośród różnych rodzajów maszyn wyróżnia się obecnie frezarki trzy, cztero i pięcioosiowe a także poziome, pionowe, uniwersalne oraz specjalistyczne. Ze względu na umiejscowienie wrzeciona jest także podział na górnowrzecionowe oraz dolnowrzecionowe. Jeśli chodzi o rodzaje frezowania mamy pełne, niepełne, swobodne, decydującym czynnikiem będzie to jaka ilość powierzchni jest obrabiana.

obróbka CNC

Frezarki CNC – precyzja sterowana komputerowo

Zaawansowane frezarki są przeznaczone do najbardziej wymagających zadań i posiadają specjalne systemy CNC a więc układy sterowania numerycznego komputerowego. W tym przypadku projekt wykonany jest cyfrowo i wprowadzony do systemu frezarki, która pod okiem operatora będzie wykonywać końcowe zadania. Wykorzystanie do sterowania układu komputerowego CNC sprawia, żę mamy bardzo wysoką precyzję obróbki, wysoką powtarzalność procesu produkcji, większą wydajność, łatwość tworzenia form złożonych, uniwersalność oraz wielofunkcyjność, wysoki poziom bezpieczeństwa.

Frezowanie z systemem CNC będzie przekładać się na większą efektywność pracy. Wszechstronność frezowania sterowanego numerycznie sprawia, że nie będzie trzeba mieć dodatkowych urządzeń w celu osiągnięcia efektu. To sprawia, że mniejsze będą koszty produkcji a więc wykorzystywanie takiego frezowania staje się również wydajne ekonomicznie. Uniwersalność, dokładność i precyzja obróbki skrawaniem z użyciem CNC sprawia, żę będzie się to sprawdzać w masowym stosowaniu jak i przy indywidualnych projektach.

Możliwości precyzyjnego frezowania CNC

Frezowanie CNC pozwala pracować na powierzchniach płaskich metali a także innych materiałach również w zakresie kształtowania trójwymiarowego.

Dzięki precyzyjnemu frezowaniu można uzyskiwać na powierzchni metalu efekt punktowego pozycjonowania, odcinkowego albo ciągłego. Sprawdzi się to w grawerowaniu i wierceniu, a więc przy czynnościach wymagających jak najwyższej dokładności.