Koła łańcuchowe to ważna cześć przekładni łańcuchowych. W każdej przekładni powinny być przynajmniej dwa koła łańcuchowe, żeby ta mogła dobrze działać. Ważne będzie przy tym również to, by te wspominane koła były dobrze uzębione i przepasane odpowiednim łańcuchem.
Jak funkcjonuje przekładnia łańcuchowe?
Zęby kół łańcuchowych zazębiają się z ogniwami łańcucha co powoduje ruch tak właśnie powstaje napęd. Można powiedzieć, że koła łańcuchowe to środki do przenoszenia mocy.
Jak dzielą się koła łańcuchowe - dwa podstawowe rodzaje
Koła łańcuchowe z piastą wyposażone w obrotową piastę, co daje możliwość obrotu po nieruchomych wałkach, na których są one osadzone
Koła łańcuchowe bez piasty wyposażone w zwykły otwór technologiczny, który najczęściej wykorzystywany jest do osadzania wałka.
Bardzo ważnym elementem w przypadku kół łańcuchowych będzie stal z jakiej są one wykonywane. Im lepsza będzie jej jakość, tym koło będzie dłużej działać a praca nie będzie awaryjna. Co więcej koła łańcuchowe muszą być także zgodne z normami UE, które między innymi regulują ilość zębów a takżę z zastosowaniem odpowiedniej obróbki CNC.
Gdzie stosuje się koła łańcuchowe?
Warto pamiętać, że koła łańcuchowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle oraz produkcji, gdzie stanowią elementy napędowe wielu maszyn i urządzeń. Zaskakujący może być również fakt, że można je także znaleźć w rowerach, często mylone są z kołami zębatymi. Dzięki połączeni kół łańcuchowych i umieszczonego na nich łańcucha będzie można za pośrednictwem pedałów wprawiać rower w ruch. Kolejnym powszechnie stosowanym środkiem lokomocji, w którego budowie znajdziemy koła łańcuchowe jest takżę motocykl.
Przekładnie łańcuchowe – zalety
Przekładnie łańcuchowe będą przede wszystkim łagodzić gwałtowne szarpnięcia, eliminują poślizgi, są odporne na różnorakie czynniki zewnętrzne również takie związane z ludzką ingerencją jak i takie, które wynikają z działania warunków atmosferycznych. Nie potrzebują one dużego napięcia, które będzie obciążać łożysko oraz wały, a dodatkowo ma stałe przyłożenie przy jednoczesnej sprawności ich działania. Dzięki temu można oczekiwać, że od strony praktycznej będą one dobrze funkcjonować i rzeczywiście takie rozwiązanie dobrze się będzie sprawdzać.