Sposoby wykorzystania przenośników łańcuchowych
8

grudnia

Sposoby wykorzystania przenośników łańcuchowych

Transportery łańcuchowe znajdują zastosowanie głównie w przypadku przenoszenia ładunków ciężkich i o dużych gabarytach. Zazwyczaj palety są ustawione prostopadle do kierunku, w jakim poruszają się skrzynie, kontenery i inne pojemniki o dużych gabarytach.

Parametry urządzeń

Najczęściej tego typu transport odbywa się w stosunku do ładunków o ciężarze przynajmniej 1,5 tony. Długość jednego modułu może wynosić do 6 metrów bieżących. Zazwyczaj nie stosuje się mniejszej wysokości niż 40 centymetrów. Bezpośrednim elementem transportującym ładunek są cięgna łańcuchowe. Typowo wykorzystuje się od 2 do 5 cięgien. Profile, po których prowadzi się łańcuchy, muszą być wykonane z odpowiedniego i trwałego tworzywa, które będzie wytrzymałe na ściskanie i nie będzie podatne na ścieranie.

Jak wygląda praca takich urządzeń?

Zwykle wykorzystuje się przenośniki łańcuchowe do transportowania towarów ze strefy produkcji do strefy do magazynów, jako mechanizmy transportujące w halach produkcyjnych czy w czasie paletyzacji określonych materiałów. Bardzo często za ich pomocą zmienia się też ciągi ładunkowe czy kierunki, w jakich towar jest przemieszczany. Do tych celów wymagane jest użycie różnego rodzaju obrotnic oraz transferów łańcuchowych.

przenośnik łańcuchowy

Do podstawowych transporterów można dołożyć także prowadnice boczne oraz obrotniki. W takich wypadkach stosuje się łańcuchy ze stali nierdzewnej lub łańcuchy zwykłe. Jeśli wymagana jest jakakolwiek ochrona przed zarysowaniem czy wgnieceniem ładunku lub konieczne jest poprawienie przylegania łańcucha do transportowanego towaru, można zastosować specjalne nakładki z tworzyw sztucznych lub wykończenia gumowe pokrywające łańcuchy.

Konstrukcja przenośników łańcuchowych jest stosunkowo prosta. Ustawiona jest standardowo na podporach zapewniających regulację wysokości przenośnika. Coraz częściej takie podpory posiadają mechanizmy tłumiące wibracje. Typowa konstrukcja wykonana jest ze stali malowanej proszkowo lub stali nierdzewnej.

Sztywność i stabilność to podstawowe cechy charakterystyczne przenośników łańcuchowych. Ich zastosowanie pozwala także na uzyskanie niskiego poziomu hałasu oraz wysokiej niezawodności pracy. Przenośniki są odporne na zanieczyszczenia, problemem nie jest konserwacja, serwis jest niewymagający, a obsługi nie trzeba się zbyt długo uczyć.