3

stycznia

Klimatyzacja: koszty montażu


Wybierając klimatyzację do domu trzeba zwracać uwagę na jej wybrane parametry, które będą decydować między innymi o kosztach. Najważniejszą kwestią będzie wybranie odpowiedniej mocy urządzenia. Zamiast dokonywać dokładnych pomiarów nasłonecznienia i emisji ciepła wszelkiego rodzaju urządzeń wystarczy założyć, że na każdy metr kwadratowy trzeba mieć 0,1 kW mocy. Zatem do pokoju 24 metry kwadratowe trzeba mieć klimatyzator z mocą 2,4 kW. Dobry dobór mocy do pomieszczenia gwarantuje schłodzenie wnętrza w optymalny szybki sposób.

Jeśli chodzi o koszty klimatyzacji w domu czy w mieszkaniu w bloku na wysokość tych kosztów składa się głównie cena zakupu sprzętu. Tanie klimatyzatory kupimy nawet za około 1000 złotych, ale przy zakupie sprzętu dobrej jakości i większej mocy trzeba liczyć się z wydatkiem nawet dwa razy większym. Im wyższa będzie moc klimatyzatora tym większy wydatek będzie nas czekał. Za urządzenia do dużych pomieszczeń z mocą na poziomie 5kW będzie trzeba zapłacić już około 5000 złotych i więcej. Na koszt składa się także sama instalacja i montaż w mieszkaniu. Zazwyczaj tani klimatyzator jest wygodny w montażu więc będzie można się tym zająć samodzielnie. Im droższy i bardziej skomplikowany sprzęt tym bardziej będzie trzeba szukać pomocy profesjonalistów. Koszty instalacji i montażu w tym wypadku mogą sięgnąć nawet około 1500 złotych a więc będzie to wysoka dość stawka. Ostatecznie wiele zależy od lokalizacji w kraju, w większych miastach te koszty są wyższe.

Instalacja a także montaż to nie jedyne koszty, ponieważ pośrednio do ceny klimatyzatora będzie trzeba doliczać także koszty jakie są związane z eksploatacją. Te są uzależnione od mocy i stawek za energię elektryczną. Wiadomo jednak, że klimatyzacja nie musi działać przez całą dobę, poza latem także nie będzie pracować. To więc taka inwestycja, co do działania której sami decydujemy, kiedy będzie pracować i można na nią postawić w momencie, gdy rzeczywiście poczujemy, że jest bardzo potrzebna. Komfort życia dzięki niej na pewno będzie lepszy. Warto więc postawić na taką instalację w naszym domu, latem na pewno ją docenimy.