Gdzie wykorzystuje się instalację wody lodowej?
2

stycznia

Gdzie wykorzystuje się instalację wody lodowej?

Jest wiele miejsc, gdzie będzie potrzebny dobrze przygotowany system klimatyzacji i wentylacji. Będą to biura, lokale gastronomiczne, zakłady przemysłowe, hotele, domy prywatne. Chcemy więc cieszyć się optymalną temperaturą i poziom wilgotności powietrza każdego dnia bez względu na to jaka będzie panować aura za oknem czy jakie będzie nasłonecznienie danego pomieszczenia. Zamiast klimatyzacji freonowej, która jest stosowana powszechnie na całym świecie obecnie można stosować instalację z wody lodowej. Jak działa i czy będzie lepsza niż freon?

Instalacja zasilana wodą lodową

Instalacja chłodnicza ma czynnik roboczy, którym będzie woda lodowa. Pod tym względem ma identyczną konstrukcję jak systemy ogrzewania, ale zasilanie nie będzie gorącą ale zimną wodą, która ma parametry na poziomie zasilania 5-10 stopni i powrót 10-16 stopni. Nazwa woda lodowa bierze się rzecz jasna od niskiej jej temperatury. Tworzona jest w chillerze, który będzie stanowić wytwornicę wody lodowej. Chiller generuje wodę lodową, która będzie rozprowadzona systemem rur od źródła do odbiorników. W tym systemie ważną funkcję pełni duża ilość armatury, która będzie odpowiadać za sterowanie przepływem wody do poszczególnych odbiorników. Ze względu na krzepliwość woda lodowa jest przygotowywana w formie roztworu, w którym mamy glikol etylenowy lub propylenowy łączony z wodą lub innymi solankami.

zastosowanie wytwornicy lodowej

Jak działa Chiller

Jest to mówiąc inaczej wytwornica wody lodowej, czy agregat, który będzie źródłem czynnika i odgrywa rolę wymiennika ciepła. Agregaty tego rodzaju będzie można stosować w biurowcach, w halach produkcyjnych, centrach handlowych czy hotelach. Każdy agregat wody lodowej będzie także źródłem chłodu dla klimatyzacji. Instalacja z wykorzystywaniem chillera nie jest awaryjna, ponieważ inaczej niż freonowa nie ma sytuacji nieszczelności. Chiller pracuje w połączeniu z chłodnicą, która znajduje się w centrali wentylacyjne albo we współpracy z klimakonwektorami wentylatorowymi, które będzie się montować w pomieszczeniu. Na taką instalację składa się sporo części, które ostatecznie decydują o jej budowie. Mamy tam agregaty, odbiorniki w formie klimakonwektorów, które są wymiennikami ciepła. Sercem zawsze jest agregat, którego zadaniem będzie odprowadzanie ciepła z cieczy.