Jak poprawić swoje powietrze w pomieszczeniach - nawilżacz Vs oczyszczacz powietrza
27

maja

Jak poprawić swoje powietrze w pomieszczeniach - nawilżacz Vs oczyszczacz powietrza

Suche, zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla Twojego zdrowia. W rzeczywistości, według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska, niska jakość powietrza w pomieszczeniach ma zarówno długotrwały, jak i natychmiastowy wpływ na ludzkie zdrowie.

Jest to szczególnie prawdziwe w okresie zimowym. My, mieszkańcy Georgetown, lubimy spędzać te chłodne miesiące albo na plaży na Florydzie, albo wtuleni w siebie w domu. Niestety, dom z niską jakością powietrza w pomieszczeniach może powodować dokuczliwe objawy, takie jak:

 • Suchość włosów, skóry, ust i nosa (to ostatnie często prowadzi do krwawień z nosa)
 • Ataki alergii i astmy
 • Podrażnienie odbytu
 • Ból gardła
 • Niewyjaśnione objawy podobne do przeziębienia lub grypy
 • Ogólne zmęczenie i senność
 • Silne chrapanie.

Dobra wiadomość jest taka, że w zasięgu wzroku jest pomoc. Zarówno oczyszczacz powietrza, jak i nawilżacz mogą zdziałać cuda, jeśli chodzi o poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach, a ostatecznie o Twoje zdrowie fizyczne. Tych dwóch urządzeń nie można jednak stosować zamiennie.

Powstaje więc pytanie: oczyszczacz powietrza vs. nawilżacz - skąd wiesz, którego potrzebujesz w swoim domu? Poznaj różnice i dowiedz się, które z nich jest najlepsze w Twojej sytuacji.

W czym pomaga nawilżacz?

Nawilżacz dodaje wilgoci do powietrza w pomieszczeniach, które jest zbyt suche - to znaczy, że jego wilgotność względna wynosi poniżej 30%, czyli minimalnego zalecanego poziomu wilgotności. Wilgotność względną można zmierzyć za pomocą prostego, niedrogiego gadżetu zwanego higroskopem. Suche powietrze w Twoim domu jest najbardziej powszechne zimą, ze względu na wysuszające działanie naszych systemów grzewczych. (Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że w miesiącach zimowych w pomieszczeniach gromadzą się ładunki elektrostatyczne? Jest to spowodowane nadmierną suchością powietrza).

Dostępne są małe, wolnostojące nawilżacze, takie jak te używane w przypadku chorób dziecięcych. Jednak, aby uzyskać wygodniejsze i skuteczniejsze rezultaty, lepiej jest zainstalować nawilżacz piecowy dla całego domu.

Jak pomaga oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza (lub "air cleaner") jest zaprojektowany w celu poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach poprzez pozbycie się unoszących się w powietrzu zanieczyszczeń, takich jak lotne związki organiczne, kurz lub pyłki. Chociaż urządzenia te są czasami określane mianem filtrów powietrza, wiele oczyszczaczy powietrza działa w oparciu o inne procesy, takie jak jonizacja.

Chociaż wiele źródeł może zanieczyszczać powietrze w Twoim domu, niektóre z najczęstszych przykładów to:

 • Kurz i roztocza - bardzo drażniące, szczególnie dla osób już podatnych na alergie lub astmę.
 • Sierść zwierząt domowych (komórki skóry zrzucane przez zwierzęta domowe) - w rzeczywistości bardziej problematyczne niż zrzucanie sierści.
 • Zarodniki pleśni
 • Formaldehyd - składnik kleju używanego do wielu mebli i materiałów domowych
 • Emisja z urządzeń spalania napędzanych paliwem, takich jak piece lub kuchenki gazowe
 • Dym tytoniowy

WSKAZÓWKA: Różne typy oczyszczaczy powietrza mają różne możliwości. Porozmawiaj z jednym z naszych specjalistów ds. jakości powietrza w pomieszczeniach na temat najlepszego modelu dla Twojej konkretnej sytuacji. Pamiętaj, aby wspomnieć, czy ktoś z członków rodziny cierpi na problemy z układem oddechowym, takie jak alergie, astma lub rozedma płuc.

Wolnostojący czy oczyszczacz powietrza dla całego domu?

Podobnie jak w przypadku nawilżaczy, oczyszczacze powietrza występują w wersjach wolnostojących i przeznaczonych do całego domu. Z wielu powodów zalecamy wersję dla całego domu:

 1. Oczyszczacze powietrza przeznaczone do całego domu spełniają swoją nazwę, poprawiając jakość powietrza w całym domu, a nie tylko w jednym pomieszczeniu.
 2. Są cichsze niż wersje wolnostojące.
 3. Będziesz musiał rzadziej wymieniać filtr.
 4. Są bardziej dyskretne i oszczędzają miejsce, ponieważ nie będziesz potrzebował oddzielnych jednostek w każdym pokoju.
 5. Oczyszczają bardziej efektywnie.