Jaka jest różnica pomiędzy systemami HRV i ERV?
27

maja

Jaka jest różnica pomiędzy systemami HRV i ERV?

Prawdopodobnie wiesz już, jak ważna jest wentylacja w domach kanadyjskich. Następnym krokiem jest poznanie różnicy pomiędzy systemami HRV i ERV.

Obie metody wentylacji mechanicznej całego domu są doskonałe w poprawie jakości powietrza w pomieszczeniach, jednak każda z nich ma swoje wady i zalety. Tak naprawdę nie istnieje rozwiązanie "jeden rozmiar dla wszystkich". Ale po zapoznaniu się z poniższymi faktami, będziesz lepiej przygotowany do dokonania właściwego wyboru.

Co oznacza HRV?

HRV to skrót od "wentylacja z odzyskiem ciepła".

Jak działają systemy HRV?

Systemy HRV wentylują zużyte powietrze na zewnątrz i wprowadzają świeże. W tym samym czasie, w zimie dosłownie odzyskują część ciepła z wychodzącego powietrza (które jest ogrzewane przez piec, a także źródła takie jak podgrzewacz wody, gotowanie i pranie) i używają go do wstępnego ogrzania powietrza przychodzącego.

W lecie system HRV przechodzi przez podobny proces. Jednak teraz działa on w celu odzyskania części chłodu z powietrza wychodzącego (z klimatyzacji), wykorzystując go do schłodzenia powietrza przychodzącego.

W obu przypadkach, piec lub klimatyzator nie będzie musiał pracować tak ciężko i będziesz potrzebował mniej energii, aby doprowadzić nowe powietrze do komfortowej temperatury. Przy zminimalizowanych stratach energii, rachunki za media są niższe.

Co oznacza ERV?

ERV to skrót od "energy recovery ventilation" (wentylacja z odzyskiem energii).

Jak działają systemy ERV?

System odzyskiwania energii również zasysa świeże powietrze z zewnątrz, aby zastąpić zużyte powietrze w pomieszczeniach. W tym procesie, przenosi część ciepła lub chłodu z powietrza wychodzącego do nowego nawiewu.

Jaka jest różnica pomiędzy systemami HRV i ERV?

Jedna zasadnicza różnica pomiędzy systemami HRV i ERV może być czynnikiem decydującym przy dokonywaniu wyboru: systemy HRV odzyskują tylko ogrzane lub schłodzone powietrze, w zależności od pory roku, natomiast systemy ERV odzyskują zarówno ciepło, jak i wilgotność względną.

W zimie odzysk wilgoci pomaga utrzymać powietrze w pomieszczeniach przed nadmiernym wysuszeniem, natomiast w lecie zapobiega przedostawaniu się nadmiernej wilgoci do domu.

Zbyt suche powietrze sprawia, że Twoja rodzina jest bardziej podatna na dolegliwości zdrowotne, takie jak sucha skóra i ból gardła. Z drugiej strony, zbyt wilgotne powietrze sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, co prowadzi do alergii i problemów z oddychaniem. Obie skrajności są szkodliwe dla struktury Twojego domu.

Który z nich jest odpowiedni dla mojego domu?

Zanim dokonasz wyboru, rozważ następujące różnice pomiędzy HRV i ERV:

Klimat lokalny: Funkcja odzyskiwania wilgoci ERV jest pożądana, gdy mieszkasz w takim klimacie, jaki panuje w Brampton i GTA - zimne, suche zimy, ale gorące, wilgotne lata.

Twój system grzewczy: HRV działają dobrze, gdy używasz nie wysuszającego systemu grzewczego, takiego jak kocioł. Jeśli ogrzewanie ma tendencję do wysuszania powietrza (na przykład elektryczne grzejniki płytowe), lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ERV.

Kiedy dom został zbudowany: ERV są zalecane dla domów zbudowanych przed 1970 rokiem, które zazwyczaj mają bardziej suche powietrze w pomieszczeniach, ponieważ ich konstrukcja pozwala na ucieczkę wilgoci na zewnątrz. HRV są dobre dla nowszych, bardziej szczelnych domów.

Wielkość gospodarstwa domowego: Więcej osób w domu (zwłaszcza stosunkowo małym) oznacza więcej wilgoci - pochodzącej z prysznica, gotowania i zwykłego oddychania. W tego typu gospodarstwach domowych doskonałym wyborem będzie HRV. ERV są odpowiednie dla mniejszych rodzin i większych domów.