Montaż wentylacji mechanicznej
3

stycznia

Montaż wentylacji mechanicznej

W każdym domu powinna być instalacja wentylacyjna. Standardowo w naszych domach jest to wentylacja grawitacyjna, ale coraz częściej stawia się także na rozwiązania mechaniczne, dzięki którym skutecznie będzie można wietrzyć pomieszczenia ze szczelnymi oknami i możliwe będzie uzyskiwanie ciepła przed wymianą powietrza. Wentylacja mechaniczna może być tylko wywiewna, z wentylatorami ściennymi i wtedy jej montaż jest prosty, ponieważ będzie polegać na montowaniu wentylatorów na wlotach do kanałów wywiewnych i podłączeniu do instalacji elektrycznej. Trudnej będzie stosować rozwiązanie z jednym centralnym wentylatorem albo z rekuperatorem.

Kanały wentylacyjne

Trzeba będzie rozprowadzić kanały wentylacyjne do kratek albo anemostatów, w poszczególnych pomieszczeniach i łączyć je z innymi elementami lokalizowanymi w pomieszczeniu gospodarczym, na strychu czy w garażu. Przewody nawiewne doprowadza się do pomieszczeń czystych, wywiewne do kuchni, łazienki, WC. Przepływ powietrza z pomieszczeń czystych do brudnych będzie się odbywać przez szczeliny, które znajdują się pod drzwiami albo przez otwory w drzwiach, albo w ścianach pomiędzy pomieszczeniami. Jeśli chcemy mieć pewność, że po montowaniu wszystko będzie ok, trzeba robić to według określonego wcześniej projektu. Najlepiej dla nowopowstającego budynku.

Najlepiej sprawdzają się sztywne kanały blaszane. Odpowiedni układ instalacji będzie można uzyskać jeśli połączy się je kształtkami. Elastyczne kanały układa się szybciej, ale powodują one pojawienie się oporów powietrza większych niż przy sztywnych, nie będzie się dało ich czyścić są delikatne co sprawia, żę mogą pękać. Aby na powierzchni zewnętrznej kanałów nie było skraplającej się pary wodnej powinno się zastosować izolację termiczną, przykładowo z wełny mineralnej. Taka izolacja tłumi świetnie hałas. Projekt instalacji powinien mieć obliczenia oporów przepływu kanałów, tylko na tej podstawie można dobrać wentylator odpowiedni do instalacji.

Centrala, filtry, tłumiki

Centrala składa się z dwóch wentylatorów – nawiewnego i wyciągowego, nagrzewnicy świeżego powietrza, filtrów, krzyżowego wymiennika ciepła. Powinna być w centralnej części budynku, najlepiej na strychu, ponieważ wtedy łatwiej rozmieścić czerpnię i wyrzutnię. W kanale nawiewnym trzeba postawić na dobry filtr.

Jeśli chcemy tłumić hałas jaki towarzyszy działaniu centrali trzeba stosować tłumiki akustyczne, które montowane są na kanałach nawiewnym i wyciągowym w okolicy centrali. To proste odcinki od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów wyłożone matami tłumiącymi. Wielkość powinna być dopasowana do instalacji.